Avaya Aura Communication Manager

Avaya Aura® Communication Manager, Avaya Aura ailesinin en önemli bileşenidir. Avaya Communication Manager klasik telefon uygulamaları ile tümleşik ses çözümlerini her boyut işletme için sunan, çağrı işleme ve uygulama sistemidir. Communication Manager telefon şebekeleri, internet, LAN üzerinden ses, video, data ve görüntü transferini organize eder ve yönetir. Sağladığı katma değerli uygulamalarla firmanızın ses iletişimini güçlendirerek, zorlu iş fırsatlarını yakalamanızı sağlar.

Analog, sayısal ve IP haberleşme cihazlarına ve medya ağ geçitlerine sağlam ve dağıtılabilen bir şebeke altyapısı sunar. İlave olarak , Communication manager güçlü PBX (Santral) özellikleri ve çoklu protokol desteği sağlar . Yüksek güvenilirliktedir, yüksek kapasitelere kolayca büyütülebilir. Ölçeklenebilir yapısı sayesinde küçük işletmelerden büyük işletmelere, klasik ve IP tabanlı telefon uygulamalarını sunar. Kurumsal iletişim ağının merkezinde bulunan Communication Manager farklı sunucular üzerinde çalışmakta ve çağrı kontrolü, çağrı işleme, mesajlaşma, çağrı merkezi ve uygulama programlama ara yüzlerini entegre etmektedir.

IP telefon uygulamalarının oluşması ile firmalar veri ve ses uygulamaları için aynı alt yapıyı kullanma opsiyonuna sahip olmuşlardır. Avaya’nın VoIP teknolojisi esnek, uygun bütçeli yapısı ile tümleşik ağ yapısı üzerinden iletişim alt yapınızı oluşturur. Bu oluşum içerisinde iletişim alt yapınızı oluşturacak tüm donanımları Avaya sağlayabilmekte, böylece birçok markadan oluşan karmaşık yapılardan ve ara bağlantı , uyumluluk sorunları yaşamamanızı sağlamaktadır.

Communication Manager sesli iletişimi güçlendiren ve değer ilave eden diğer uygulamalar ile entegrasyon sağlayarak iş problemlerinize eşsiz çözümler sunar.

Açık ve genişletilebilir bir platformda çalışan yüksek güvenilirlik/sağlamlıkta, güvenli bir telefon sistemi uygulamasıdır.

Communication manager, kullanıcı ve sistem yönetimi fonksiyonları, akıllı çağrı yönlendirme, uygulama entegrasyonu ve çoklu lokasyon network haberleşme özellikleri sağlar.

Communication Manager, bir işletmeyi aşağıdaki özellikleri ile destekler:

Sağlam ve güçlü ses ve video işleme kapasitesi.
Gelişmiş insan kaynakları üretkenlik ve mobilite fonksiyonları.
Kendi bünyesine entegre konferans ve Contact Center uygulamaları.
Çoklu lokasyonlu yapılar için merkezi sesli mesaj ve operatör uygulamaları
Geniş bir analog, sayısal ve IP/SIP bazlı telefon ailesine ve diğer haberleşme cihazlarına bağlantı.
Farklı network yapılarında SIP, H323 ve bir çok başka endüstri standart haberleşme protokollarına destek.
700’den fazla güçlü fonksiyon.
Tek bir sistemde 18,000 IP telefona destek, tek bir network içinde 1 milyon kullanıcıya kadar destek.
Yüksek güvenilirlik, sağlamlık ve hayatta kalabilme özellikleri.

Avaya Aura Communication manager, Avaya sunucu ve ağ geçitlerinin kolaylıkla büyütülebilmesini sağlar. En büyük Avaya sunucusunun akıllı çağrı işleme kapasitesinin üç katına kadar çıkartılabilmesi gücünü sağlar. Saatte 600,000 tamamlanmış çağrı işlemi yapabilir. Tek bir network’ü iyi bir maliyetle ve güvenilir şekilde büyük bir genel müdürlüğü destekleyecek kadar büyütebilir veya en küçük uzak ofisiniz için küçültebilirsiniz. Bu yazılım, eş dağılımlı ve 13 haneliye kadar olan numaralandırma planlarını destekleyebilir.

Communication Manager , hemen her işletmenin ihtiyaçlarına karşılık verecek iki ayrı tip kullanıcı yazılım paketlemesi ile sunulmaktadır.

Communication Manager Standard

Tümleştirilmiş telefon fonksiyonelitesi sağlar, QSIG/DCS networking ile mevcut sistemlere ve merkezi mesajlaşma sistemlerine bağlanabilir, uzak lokasyonlar için standart hayatta kalabilirlik özelliklerini destekler. Avaya Standard Edition yazılım paketinin içerisinde gelir.

Communication Manager Enterprise

Communication Manager Standard’ın içerisindeki her özellik dahildir, ayrıca çok uluslu ağ geçidi bağlantıları ile uzak lokasyonlardaki ağ geçitlerine yüksek hayatta kalabilirlik ve yüzde yüz fonksiyon özdeşliği sağlar. Avaya Aura Enterprise Edition yazılım paketinin içerisinde gelir.

Çağrı Merkezleri,  Kriz Merkezleri, Holding, Genel Müdürlükler, İş Merkezi, Büyük Ölçekli Fabrikalar, Finans Kuruluşları, Hastaneler, Oteller, Üniversiteler (Eğitim Kampüsleri), Kamu İdare Merkezleri v.b. için

• Uygulama Zenginliği,• Çift Sunucu, • Çift Kontrol Ağı, • Çift MG Sunucu Arayüzü, • Çift Taşıyıcı Ağ, •99.999% Yüksek Güvenilirlik • < 6 dakika arıza süresi/yıl

Dünyanın en iyi iletişim ve Uygulama Platformudur. Referanslarımızı inceleyebilirsiniz.

 S8300 maksimum 1000 abone, 450 dışhat, 50 medya ağgeçidi, 450 çağrı merkezi abonesi.

S8500 maksimum 2400 abone, 800 dışhat, 250 medya ağgeçidi, 2400 çağrı merkezi abonesi.

S8800 maksimum 36000 abone, 8000 dışhat, 250 medya ağgeçidi, 7000 çağrı merkezi abonesi.

Server / Gateway Modeller :

S8300/B/C sunucu ile birlikte G250, G350, G430, G450, IG550 ve/veya G700 medya ağgeçitleri

S8500 ve S8800 sunucu ile birlikte G650, G700, G350, G430, G450, IG550 ve/veya G250 medya ağgeçitleri

Avaya Communication Manager farklı ağ geçitleri sayesinde, işletmenin ihtiyacı olan ara yüzleri ve uç nokta bağlantıları sağlar. Kullanılan ağ geçitleri farklı lokasyonlara da pozisyonlanarak hem güvenilirlik hem de çeşitlilik sağlanarak en uygun çözüme olanak verir. İşletme ihtiyaçlarını karşılamak üzere tek sunucu çatısı altında birden fazla, farklı model ağ geçidi kullanma şansı bulunmaktadır. Bu ağ geçitleri ile harici sistemlere farklı protokoller üzerinden bağlantı imkanı da vardır. Analog, dijital, ISDN, CAS, E&M, H323 (IP), SIP en sık kullanılan bağlantı çeşitleri arasındadır.Enterprise Surviable Server (ESS)

Telefon trafiğinin kritik olduğu lokasyonlar için ana sunucunun yedeklenmesini ve trafiğin kesintisiz olarak ağın belirlenen bölgesinde veya tümünde devam etmesini sağlar.

Local Survivable Processor (LSP)

Uzak ofis uygulamalarında, merkezdeki ana sunucu ile iletişim kesilmesi durumunda uzak ofis çalışanlarının iletişim devamlılığını kullanılan medya ağgeçidi kontrolünü alarak sağlar

 

AVAYA ACM Uygulama Zenginliği

Avaya Communication Manager geniş telefon ve son kullanıcı uygulamaları ile işletmeniz için en ideal çözümü sunar. Geniş analog, dijital, IP telefon yelpazesi ve Symbian, Windows Mobile, Java, RIM, PALM işletim sistemli uç terminaller, PC’ler için, web üzerinden erişilebilen uygulamalar mevcuttur.

AVAYA ACM Yüksek Güvenilirlik
%99.999 Güvenilirlik IP iletişimin artması ile ara bağlantılar ve güvenilirlik en önemli soru işareti olmuştur. Avaya sunduğu geniş ürün yelpazesi sayesinde bu sorunu da minimuma düşürecek çözümü sağlamaktadır.

• Çift Sunucu

• Çift Kontrol Ağı

• Çift MG Sunucu Arayüzü

• Çift Taşıyıcı Ağ

• 99.999% Güvenilirlik

• < 6 dakika arıza süresi/yıl

AVAYA ACM Kablosuz Haberleşme (IP-DECT)

Havada DECT olarak çalışır. Baz istasyonlar Ethernet / IP LAN’a bağlanır. Baz istasyondan merkez sisteme kadar ayrı kablolama gerektirmez, Sisteme bağlantı IP Kablosuz DECT Telefonlar Communication Manager’da IP Telefon olarak yönetilir. DECT GAP uyumlu olduğu için Avaya dışındaki marka DECT telefonlarla da uyumlu çalışarak çok geniş bir kablosuz telefon seti yelpazesine destek verir. Ek Mobilite Yöneticisi aracığıyla daha büyük konfigürasyonları (>500) destekler.

AVAYA ACM Networking Özellikleri

ACM merkez ve şubelerden oluşan irili ufaklı noktaların IP şebekeler ve Internet üzerinden iletişim kurmasına olanak sağlar. Örneğin kurumun merkezinde konuşlanan yedeklemeli 8800 sistemler, kurumun Leased Line / G.SHDSL /Frame Relay teknolojilerini kullanarak kurduğu WAN üzerinden büyük veya küçük şube noktaları ile entegre bir iletişim sistemi olarak çalışabilir. Internet üzerinden kurulacak VPN’ler ile

uzak noktalarda “Teleworker” kullanıcılarını destekler.

AVAYA GENEL ÖZELLİKLER

Avaya Communication Manager IP Telefon Santral yazılımı, Linux işletim sistemi üzerinde çalışmaktadır. Söz konusu işletim sistemi lisansı ve gerekli donanım (server), IP Telefon sistemi ile birlikte verilir.

Avaya Communication Manager IP Telefon Santrali Toplam Abone sayısı üzerinden lisanslanmaktadır. IP, Sayısal, WiFi, DECT ve Analog abonelerin hepsinin toplamı kadar tek tip kullanıcı lisansı verilir. Mevcut durumda analog bağlı olarak kullanılan bir abone ileride bir lisans artışı, ya da değişikliği yapılmadan IP abone olarak tanımlanabilmektedir.

Server Sistemi, arzu edilirse, yedekleme, güvenlik, performans ve kapasite değerlerini sağlayacak şekilde tasarlanabilmektedir. Sistem yazılımı tarafından desteklenen maksimum kapasite değerlerine erişilmedikçe server sistemi üzerinde herhangi bir ekleme veya yükseltme yapılmasına gerek bulunmamaktadır.

IP Telefon sistemi, Avaya ACM Media Server & Avaya Media Gateway üzerinde, IP, kablosuz IP, sayısal, DECT ve analog telefon makinalarını aynı anda çalıştırabilmektedir.

Sistemin, donanım yada yazılım tabanlı, gelişmiş bir operatör (Attendant) konsolu bağlanması mümkündür. Gelen ve giden çağrılar bu operatör konsolu tarafından yönetilebilmektedir. Birden fazla operatör konsolu bağlantısı mümkün olmakta ve bunlar yedekli çalışabilmektedir. Ana operatör yerinde yok veya ulaşılamıyor ise yedek operatör otomatik olarak uyarılabilmektedir.

ACM  aşağıdaki standartları desteklemektedir:

·   G711, G729 Voice Codec sıkıştırma standartları.

(Aynı anda karışık olarak kullanılabilmesi mümkündür.)

·   H.323, SIP

·   H.248 (MegaCo)

·   T.38 Fax over IP

·   Modem over IP

·   QSIG over IP (QSIQ Basic ve QSIQ Supplementary)

·   IP Servis Kalitesi parametreleri- QoS (802.1p/Q, DiffServ, UDP Tagging, RSVP)

 

Sistem IP WAN üzerinden uzak mesafe telefon görüşmelerine bant genişliği veya aynı anda yapılacak VoIP çağrı sayısı kriterlerine göre sınırlama koyulabilmesine izin vermektedir. (Call Admission Control).

Buna ek olarak konulan sınır değerine ulaşıldığında, isteğe bağlı olarak çağrıların bir kısmı PSTN veya alternatif servis sağlayıcı üzerinden gönderilebilir. IP WAN üzerinde dağıtılan IP Telefonlar ve media gateway’ler ağ bölgeleri (network region) olarak gruplanabilirken, ağ bölgeleri içinde ve ağ bölgeleri arası farklı codecler seçilebilmektedir, bu bölgeler arası telefon trafiği, çağrı sayısı ve bant genişliği kriterlerine göre sınırlandırılabilmektedir.

Sistem üzerinde çalışan VoIP donanım kaynakları (gateway) bir havuz mantığı ile calışmakta, sistemdeki tüm IP telefon, IP trunk ve uzak ofis Media gateway sistemine hizmet verebilmektedir ve bu işlevi tamamen kendi kendine otomatik olarak yerine getirmektedir. Gateway üzerindeki VoIP çevrim kaynakları, IP/TDM çevirimi sırasında toplam kapasiteyi en verimli şekilde kullanacak şekilde, birbirleri arasında otomatik yük dengelemesi yapmaktadır.

 

Temel Santral Özellikleri :

 

·   Otomatik geri arama (Automatic Call Back)

·   Otomatik çağrı tutma (Automatic Hold)

·   Arayanın ismini görüntüleme (Caller Name ID)

·   Aktarılan çağrı işaretlemesi (Bridged Call Appearance)

·   Meşgulde çağrı yönlendirme (Call Forward Busy)

·   Cevap verilmezse çağrı yönlendirme (Call Forward No Answer)

·   Çağrı Parketme (Call Park)

·   Başka telefondan çağrı alma (Call Pickup)

·   Fısıltı Özelliği (Whisper Page) – sekreter yada başka bir kullanıcının, konuşmanızın arasına girerek, o anda konuşmakta olduğunuz kişinin duymasına olanak vermeden, size mesaj iletme özelliği.

·   Dahili isimle arama (Dial-by-name)

·   Rahatsız edilmeme (Don’t disturb)

·   Hızlı arama (Abbreviated Dialing)

·   Otomatik geri arama (Automatic callback)

·   Kişisel abone özelliklerine erişim (Personal Station Access) – aynı tipte başka bir telefon cihazından, kendi telefonunuzda tanımladığınız tuşlara, isim listesine, verilmiş yetkilere ve kısıtlamların aynısına erişme özelliği.

·   Otomatik çağrı kesme – (Timed Automatic Disconnect) – önceden tanımlanan sürenin bitiminde (2-999 dakika), otomatik olarak görüşmeyi kesme özelliği.

·   ACM, Kişisel karşılama anonsu ve şifre ile desteklenebilen ve kullanıcı tarafından programlanabilen yazılım tabanlı konferans köprüsü kurabilme özelliğine sahiptir. Bu özellik sayesinde tüm katılımcıların ve konferans sahibinin mobil durumdayken de konferans kurabilmesine olanak sağlanmaktadır

·   Dahili numara GSM Uzantısı – (Cellular Extension) – Masa üstü dijital, analog veya IP telefon setlerine verilen dahili numaralara gelen çağrıların kişisel GSM telefon numalaralarına yönlendirilebilmektedir (Bridging). Bu şekilde,mobil kullanıcılara

·   istenildiğinde sürekli olarak ulaşılabilir olmaktadır ve merkezde bulunan IP Telefon  sisteminin yazılım özelliklerinin bir kısmına GSM telefon kullanarak erişilebilmektedir.

·   6-7 haneli arama planı.

·   ACM üzerinde entegre çağrı merkezi (Call Centre – ACD). Çağrı merkezi için gerekli,performans raporlama ve monitöring fonksiyonları.

·   Cihazlar (server’lar ve media gateway’ler) 19” kabinete monte edilmektedir.

·   Sistemin BHCC (Busy Hour Call Completions) değeri, yani bir saat içerisinde tamamlayabildiği maksimum çağrı adedi en az 250.000 dir.

·   Digital dış hat (trunk) kapasitesi : 5000

·   Tek bir sunucu ile 12.000 IP kullanıcı.

·   Birden fazla Telefon Santralinin, cluster yada network edilmesiyle 36.000 kullanıcıyı desteği

·   Uçtan uca (dış hatlar, iç hatlar, Telefon Santrali, Ağ Geçidi de dahil olmak üzere) 99.999% availability.

·   Uçtan uca Advanced Encryption Standard (AES) kriptolama. Tüm IP Telefonlar ve Ağ Geçitleri birbirleri arasında  kriptolu haberleşme

·   Tüm IP telefon setleri, media gateway cihazları ve IP Softphone yazılımlarının tamamı üzerinde kriptolama yeteneği.

·   Çağrı başlatma, bitirme prosedürleri ve istenirse çağrıların kriptolanabilmesi

·   Yukarıda anlatılan Media Encrpytion yönteminin,istenirse, VPN sistemleri ile birlikte çalışabilmesi

·   Çağrı kontrol uygulama yazılımı ve üzerinde çalışacağı sunucu (media server) ve işletim sistemini virus saldırılarından korumak amacıyla gerekli koruma yazılımları.

 

Yedekleme :
·   ACM üzerinde yedeklenen birim ve modüller, ve yedekli konfigürasyondaki MTBF değerleri aşağıdaki gibi özetlenebilir:

·   IP Telefon Santrali yazılımının çalıştığı sunucular  (server) platformu 2400 kullanıcının üzerinde “memory shadowing” benzeri bir yöntemle sıcak yedeklenebilmektedir. Böylece, ana sunucu devre dışı kaldığında, yedek sunucu, süren konuşmalar ve sistemde anahtarlanmak üzere olan çağrılar kesintiye uğramadan devreye girmelidir.

·   IP Telefon Santrali sunucusu ile ağ geçidi (gateway) arasındaki bağlantılar yedekli ve yük paylaşımlı olabilmektedir.

·   Gatekeeper özelliği yedeklenebilmektedir.

·   Media gateway cihazlarının güç kaynakları yedekli olabilmektedir.

·   IP Telephony çözümü, uzak ofislerdeki media gatewayler için “Survivable” özelliğine sahiptir. Uzak ofiste kurulacak media gateway ile merkezdeki media sunucusu arasındaki IP bağlantısının kopması durumunda  uzaktaki media gateway, merkezde çalışan media sunucunun tüm PBX yazılım özelliklerini ve uygulama desteğini içermekte, analog telefon, digital telefon, fax bağlantısı, modem bağlantısı, IP Hardphone ve IP Softphone tipi terminallerin normal fonksiyonları ile çalışması sağlanmakta, gerektiğinde lokal karşılama anonsu verilmekte, çağrı merkezi ve çağrı merkezi raporlama ve ücretlendirme bilgisi sağlayarak kendine yetebilecek şekilde tasarlanabilmekte ve çalışabilmektedir.

·   Merkezdeki media sunucusu ile uzak ofiste bulunan  media gateway arasındaki IP bağlantısının kopması durumunda, uzak ofislerde kurulu media gatewayler kendi aralarında dahili numara planı, lokal anons saklama ve karşılama mesajı ve hiyerarşik media kontrol desteği vermeye devam edebilmektedirler.

 

Port ve Modül :
·   ACM üzerine analog, sayısal, DECT, IP Telefon (hardphone veya softphone) ve kablosuz IP telefon bağlanabilmektedir.

·   ACM geniş ekranlı WML/XML Web Browser destekli IP telefon setlerini desteklemektedir.

·   Aşağıdaki trunk portları balanabilmektedir. aşağıdakilerden biri veya birkaçı olabilmelidir.

  • Analog CO
  • BRI
  • PRI
  • IP Trunk
  • SIP Trunk

 

Media Gateway :
·   Modüler yapı.

·   Analog, sayısal, IP, kablosuz IP ve DECT abone desteği.

·   ISDN BRI, ISDN PRI, analog ve IP harici hat desteği.

·   Devre dışı kalması durumunda 1 analog harici hattı, direkt olarak 1 analog telefona aktarma.

·   “Survivable” desteği. Merkezdeki IP Telefon çağrı yöneticisi ile arasındaki IP bağlantısının kopması durumunda, merkezdeki tüm telefon yazılım özellikleri ve uygulamalar işlevlerini korurlar. Gerektiğinde lokal karşılama anonsu verebilirler.

·   Konsol ve USB arayüzleri .

·   VLAN ve IEEE 802.1p/q protokollerini destekleyen minimum 2 adet 10/100 BaseTX ethernet arayüz.
Yönetim :

·   Sistem Telnet, SSH, SNMP, Web Tarayıcı ve konsol portlarından yönetilmektedir.

·   Sistemin yönetilebilmesi için bir yönetici yazılımı bulunmaktadır.

·   IP çağrıların paket kaybı, gecikme, jitter gibi kritik parametreleri grafiksel olarak ve gerçek zamanlı olarak izlenebilmektedir